24 kwietnia odbyła się w Warszawie zorganizowana przez nas Akademia Tekniska pod nazwą "Innowacyjne rozwiązania sieciowe systemów infrastruktury przemysłowej o charakterze krytycznym". Celem konferencji było zapoznanie uczestników z nową, rewolucyjną pod względem możliwości platformą XTran. Konferencja i prezentacja tej całkowicie nowej technologii wzbudziła duże zainteresowanie uczestników, zwłaszcza, że oprócz prezentacji teoretycznych przygotowaliśmy niezwykle interesującą część praktyczną, tzw. live demo, podczas którego pokazaliśmy jak w prosty i przyjazny sposób skonfigurować połączenie sieciowe dla zaawansowanych usług transmisji video i połączeń telefonicznych voice over IP (VoIP).

XTran to w największym skrócie rozwiązanie przeznaczone dla krytycznych przemysłowych sieci transportowych bazujące na technologii MPLS-TP i cechujące się:
- wsparciem wszystkich protokołów i usług sieciowych wykorzystywanych w sieciach przemysłowych
- modularną i elastyczną architekturą opracowaną zgodnie z filozofią "pay as You grow"
- pełną redundancją sprzętową w zakresie zasilania i modułów sterujących
- silnymi mechanizmami determinizmu
- wysokim poziomem cyberbezpieczeństwa
- prędkościami transmisji 10 Gbos, 40 Gbps i 100 Gbps
- prostym i przyjaznym systemem zarządzania siecią w którym skupiono wszy
- możliwością zautomatyzowanej i bezkonfliktowej migracji istniejących sieci TDM, np. SDH do technologii MPLS-TP
- możliwością szybkiej i bezkolizyjnej integracji z wszystkimi dotychczas funkcjonującymi usługami sieciowymi
- możliwością zapewnienia rozwojowej i elastycznej platformy dla nowych usług sieciowych w przyszłości

XTran, jako rozwiązanie najnowszej generacji jest następcą funkcjonujących jeszcze od lat 90-tych XXw systemów SDH, których ograniczenia technologiczne spowodowały konieczność opracowania i wdrożenia nowych, bardziej doskonałych i perspektywicznych rozwiązań. Tekniska Polska, jako jeden z liderów rynku przemysłowych systemów transmisyjnych wprowadziła technologie MPLS do swojej oferty z myślą o stworzeniu platformy komunikacyjnej dla coraz bardziej wymagających systemów jak systemy sterowania ruchem kolejowym zgodne z wymaganiami ERTMS, systemy szkieletowe sieci przemysłowych dla energetyki, gazownictwa, przemysłu wydobywczego i innych gałęzi przemysłu wykorzystujących sieci rozległe. Platforma ta może pełnić rolę doskonałego szkieletu transportowego do integracji i komunikacji pomiędzy sieciami LAN zbudowanymi w oparciu o rozwiązania przemysłowe Westermo, np wysokowydajne switche rodziny RedFox. Kierując się jak zawsze wyborem rozwiązań o najwyższej możliwej jakości, pokazaliśmy uczestnikom Akademii Tekniska rozwiązanie które wyznacza standardy na wiele następnych lat.